Connect with us

Football

Newburgh leads Section 9 Football All-League selections

Class AA champion Newburgh Free Academy had 11 players picked for the all-league team by the Section 9 Football Coaches Association.

Class A champion Minisink Valley had nine players selected. Class C champion James I. O”Neill placed eight on the all-league team. Seven players from Port Jervis received all-league honors.

Class AA

Newburgh Free Academy: Deondre Johnson, Eric Duncan, Semaj Branch, Fabian Rhoden, Dylan Iorlano, Aidan Harrison, Emanuel Williams, Sam Okeyo, Vito Graci, Elijah Bevier, Qua’mere Cueto
Monroe-Woodbury: Mike Zrelak, Jayden Coulanges, Conor Fitzgibbon, Mike Scancarello, Romeo Warren, Dan Alexandre, Michael Rowe, Eryk Shammgod
Middletown: Jaden Farrell, Stephan Monchery, Josh Soter, Jermaine McCray, Jagger Blauvelt, Matt Tilaj
Warwick: Jake Durie, Justin Hurd, Nick DiMarco, Nick Simonetta, Dan Thorson
Kingston: Dylan Noble, Myles Gordon
Pine Bush: Danny DeGroodt

Class A
Minisink Valley: Ethan Gallo, Kai Colon, Tyler Mackie, Andrew Filip, Mikey Altomer, Dylan Bruetsch, Lucas Gainer, Clayton Fogler, Jimmy Moore
Cornwall: Jayden Lont, Derek Marrero, Patrick Murphy, Orlando Carthens, Tommy Faller, Jake Ward, Jack Mealy, Cyrus Yarpezeshkan, Barrett Masi
Wallkill: Mat Shea, Ty Crowley, Jack Rauschenbach, Eric Blackshear, Rich Martinez, Kareem Dilworth
Valley Central: Eli Bellinger, Danny Lattimer
Washingtonville: Ryan Lombardi, Jake Pierro, Sean Davies
Goshen: Michael Flores, Dom Siracusa, Miguel Burgos
FDR: Anthony Veach, Randy Odhiambo, Shane Baxter
Beacon: Jason Komisar, Tyler Haydt, San Lunsford, Louie DelBianco, Isaac Hansen

Class B

Port Jervis: Brett Fuller, Calvin Crews, Nick Cirulli, Geffen Cauthen, Jacob Balmos, Tyler Montalvo, Nate Chambers
Marlboro: Trace Napoli, Sam Lofaro, Kevin DeSantis, Collin Casey, Matt Drake, Alex Holmes
Burke Catholic: Chris Leahy, Bryan Giordano, Riley Williams, Austin Kmetz
New Paltz: Brady Saunders, Spyros Schrippa, Michael Odell
Red Hook: Gavin Cole, Ryan Koleman, Nick Benasutti, Daniel Wood, Eric Wahlquist, Zack Slesinki, Zac McGee
Rondout Valley: Carter Carfiero, Cameron Sands
Liberty: Tim Dirie, Shawn Coles, Ethan Werlau

Class C

James I. O’Neill: Kyle West, Steven Craig, Hunter Prosperie, Marek Arbogast, Thomas Larkin, Joseph Morales, Jadon Spain, Jordan Thompson
Chester: Jake Laura, Nick DiCurcio, Jacob Angeles, Jimmy Lusignan, Elijah Leconte
Highland: Aden Wiser, Osei Adoma, Frankie Guidi

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

More in Football